KIA Sorento

DM54249
1,6 Plug-in Hybrid · Årgang 2022
RegistreretSeneste syn: Godkendt
Kilometertal
86.089 km
Næste syn
03-03-2028
Ejerafgift
920 kr/år
Restgæld & pant
Ingen tinglyst gæld
Forsikring
Codan Forsikring

Køretøjet

Mærke & modelKIA Sorento
Variant1,6 Plug-in Hybrid
1. registrering28-02-2022
Omregistreret30-12-2022
ArtPersonbil
AnvendelsePrivat personkørsel
NummerpladeDM54249
StelnummerKNARM81HDN5086865

Nøgletal

DrivmiddelBenzin
Motor1,6 l (1.598 cm³)
Effekt180 HK (132,2 kW) · Firehjulstrukket
Moment265 Nm
0-100 km/t8,7 sek.
Tophastighed193 km/t
Forbrug75,6 km/l
EuronormEuro VI
AnhængertrækJa
1.500 kg m. bremser
750 kg u. bremser
Totalvægt2.680 kg

Status & anmærkninger

EfterlystNej
BlokeringerIngen
StatusRegistreret
LeasingNej
✓ Køretøjet er registreret.

Elbil

57 km
Rækkevidde (WLTP)
184 Wh/km
Elforbrug (målt)

Rækkevidde er WLTP-normen — reel rækkevidde afhænger af kørsel, vejr og temperatur.

Motor & drivlinje

DrivmiddelBenzin
Plug-in hybridJa
Slagvolumen1.598 cm³
Effekt180 HK (132,2 kW)
Cylindre4
EuronormEuro VI
EF-typegodkendelsee4*2007/46*1530

Olie & væsker

Motorolie0W-20 / API SN Plus, API SP
Oliemængde4,8 liter
Kølervæske7,9 liter
Tankstørrelse47 liter

Vejledende tal. Bekræft altid i bilens instruktionsbog før på- eller efterfyldning.

Forbrug & miljø

MålenormWLTP
Brændstofforbrug75,6 km/l
Målt forbrug1,6 l/100km
Beregnet forbrug33,5 km/l
Elforbrug (målt)184,0 Wh/km
Elektrisk rækkevidde57,0 km
CO₂-udslip38 g/km
Beregnet CO₂38 g/km
Kørselsstøj67,0 dB(A)
Standstøj72,5 dB(A)
Standstøj (omdr.)3.750 omdr./min

Vægt

Teknisk totalvægt2.680 kg
Totalvægt2.680 kg
Køreklar vægt2.139 kg
Vogntogsvægt4.180 kg
TilkoblingsanordningJa
Anhænger m/bremser1.500 kg
Anhænger u/bremser750 kg

Karrosseri & mål

KarrosseritypeMPV
Antal døre4
Siddepladser7
Fælge/dækFOR 235/55 R19 BAG 235/55 R 19
Stelnr.-placeringUnder højre forsæde
Længde4.810 mm
Bredde1.900 mm
Vendediameter11,6 m

Aksler

Antal aksler2
TrækhjulFirehjulstrukket

Øvrige oplysninger

Elektrisk forbrug152,1
Registrering status ordRegistreret
Status dato2022-12-30

Registreret udstyr

sportssæderventilation i sæderselealarmAirbagsmultifunktionsratturboruskind/alcantaraopvarmet rat/styrfirehjulstraekABS bremsertrinløst gearintegreret barnesædeMemory-sæder forMetallakRatbetjent gearradioESP (Elektronisk Stabiliserings Program)

Synsrapporter

Køretøjet er ikke indkaldt til syn.
Beregnet næste syn: 03-03-2028
Frekvens: Første gang efter 4 år, herefter hvert 2. år
10-02-2026Periodisk syn · 86.089 km · DM54249Godkendt▾
SynsresultatGodkendt
Kilometerstand86.089 km
Nummerplade ved synetDM54249
SynsstedDekra Bilsyn
Sønderskovvej 18
8520 Lystrup
Ingen fejl eller mangler registreret ved dette syn.
15-09-2022Periodisk syn · 9.000 kmGodkendt▾
SynsresultatGodkendt
Kilometerstand9.000 km
SynsstedDekra Bilsyn
Bredhøjvej 19B
8600 Silkeborg
Ingen fejl eller mangler registreret ved dette syn.
!15-09-2022Periodisk syn · 9.000 kmTilstand: middel▾
SynsresultatTilstand: middel
Kilometerstand9.000 km
SynsstedDekra Bilsyn
Bredhøjvej 19B
8600 Silkeborg
Ingen fejl eller mangler registreret ved dette syn.

Fælge & dæk

Bolt-mønster5x114.3
Centerbor67.1 mm
Bolt-gevindM12 x 1.5
Tilspændingsmoment107 - 127 Nm

Fabriksmonterede størrelser

235/55R19 105H✓ Registreret på denne bil
7.5Jx19 ET49.5 · Dæktryk 2,4 bar
235/65R17 104HFabriksmonteret
7Jx17 ET47 · Dæktryk 2,4 bar
235/60R18 103HFabriksmonteret
7.5Jx18 ET49.5 · Dæktryk 2,4 bar
255/50R19 107VAlternativ
8Jx19 ET50 · Dæktryk 2,4 bar
255/45R20 105VAlternativ
8.5Jx20 ET54 · Dæktryk 2,4 bar

Periodisk ejerafgift

460 kr
Halvårligt
920 kr
Årligt
AfgiftstypeCO2-ejerafgift

Beregnet efter de gældende satser for 2026.

Forsikring

Codan Forsikring for Alm. Brand Forsikring A/SAktiv forsikring · i kraft siden 30-12-20223år

Historik

30-12-2022Codan Forsikring for Alm. Brand Forsikring A/SAktiv
30-12-2022Codan Forsikring A/SAktiv

Nyeste ændring øverst.

Vurdering (registreringsafgift)

KIA Sorento 1,6 Plug-In HybridVurderet 21-02-2024
Nypris575.719 kr.
Handelspris569.000 kr.
Værdi410.689 kr.
Registreringsafgift158.311 kr.
KIA Sorento 1,6 Plug-In HybridVurderet 30-12-2022
Nypris575.719 kr.
Handelspris544.600 kr.
Værdi393.329 kr.
Registreringsafgift151.271 kr.

Officielle køretøjsvurderinger (registreringsafgift). Vurderinger foretages fx ved import eller omregistrering — ikke alle biler har en.

Bilbogen

Ingen tinglyste hæftelserDer er ikke registreret pant eller ejendomsforbehold i køretøjet

Kilde: Bilbogen (Tinglysningsretten). Viser tinglyst pant og ejendomsforbehold på køretøjet.

Billeder af bilen

Foto af KIA Sorento

Billeder gennemgås og kan fjernes ved misbrug. Upload kun egne fotos af dette køretøj.

Bilens tidslinje

10-02-2026 Syn: Godkendt86.089 km · Dekra Bilsyn, Sønderskovvej 18, 8520 Lystrup
30-12-2022 Forsikring tegnetCodan Forsikring for Alm. Brand Forsikring A/S
30-12-2022 Forsikring: AktivCodan Forsikring A/S
30-12-2022 OmregistreretNy registreringsdato
15-09-2022 Syn: Godkendt9.000 km · Dekra Bilsyn, Bredhøjvej 19B, 8600 Silkeborg
28-02-2022 Indregistreret første gang

Statistik

KIA130.636
KIA Sorento · 202274
KIA Sorento 1.6 Plug-in36
KIA Sorento 1.6 Plug-in · 20225
Modellens mest udbredte årgang2021 (340 stk.)

Slutseddel

Lav slutsedlen digitalt — begge udfylder på hver sin mobil, underskriver digitalt, og den færdige PDF sendes til begge parter. Ingen printer nødvendig. Vi anbefaler at bruge mobilen: underskriften tegnes nemmest med fingeren, og køber kommer med ved bare at scanne en QR-kode.


Hent en færdig slutseddel (købsaftale for brugt køretøj) med bilens data udfyldt. Print den, og udfyld resten — parter, pris og sælgers oplysninger — i hånden.

Download PDF